Güneşli bir yaz günüymüş, anne ördek gölün kenarındaki ağacın altında yumurtlamak  için güzel bir yer bulmuş. Beş yumurta yumurtlamış, birden yumurtalarından birinin diğerinden farklı olduğunu fark etmiş. Biraz endişelenmiş, sonra yumurtaların çatlamasını beklemiş. Güzel bir sabah, nihayet birbiri peşi sıra yumurtalar kırılmaya başlamış. Cik, cik demişler bütün yumurtalar  canlanmış,  ördek yavruları başlarını büyük dünyaya doğru uzatıyorlarmış. Bir alışında hepsi kırılmış.

Anne ördek:

– Ne kadar tatlı bebeklerim var, gerçekten de çok şanslı bir anneyim ama beşinci yumurtaya ne oldu peki?

– “Ördek endişelenmiş” Anne Ördek:

– Bu son yumurta neden bu kadar geç kadı.

 

“Yumurtanın üzerine oturmuş ve bütün sıcaklığını ona vermeye çalışmış”

Anne Ördek:

-Yumurtadan çıkması bu kadar zaman aldığına göre yavruların en güzeli olduğundan eminim.  Bir sabah yumurta kırıldığında, dışarı çirkin gri renkli bir ördek çıkmış.  Bu ördek diğer kardeşlerinden farklıymış, hem çok büyük hem de çirkinmiş.

 

Anne Ördek:

– Diğer yavrularım buna hiç benzemiyor, belki de bu yavru çirkindir olmaz mı? Anne ördek onu görünce çok şaşırmış ve çokta üzülmüş.

 

Yinede anne bir gün kardeşlerine benzeyeceğine umut ediyormuş ama günler geçmiş ve ördek yavrusu çirkin kalmış, bütün erkek ve kız kardeşleri onunla  dalga geçmişler onunla oyun oynamak istememişler. Yavru ördek çok üzülüyormuş buna.

Yavru Ördekler:

– Sen çirkinsin,  toprağın üzerindeki şu çirkin şeye bakın, evet git buradan, seninle oynamayacağız çirkin canavar.

Hepsi onunla alay etmiş, çirkin ördek yavrusu çok üzgünmüş,  çirkin ördek yavrusu göle gitmiş ve göldeki yansımasına bakmış.

 

Çirkin ördek:

-Kimse beni sevmiyor, çünkü çok çirkinim.  Çirkin ördek yavrusu ailesinden ayrılmaya ve ormanın derinliklerinde bir yere gitmeye karar vermiş, çirkin ördek yavrusu ormanın derinliklerinde tek başına yürüyormuş. Bir süre sonra kış hızla yaklaşırken her yere kar yağmış, ördek yavrusu üzgünmüş ve soğuktan titriyormuş ama yiyecek bir şey yada ısınacak bir yerde bulamıyormuş. Başka ördek ailesine gitmiş, onlarda onu kabul etmemişler.

Ördekler:

– Sen çirkin bir ördeksin,  bu çirkin kuş da kim? Kümeste kalmaya gitmiş ama orada tavuklar onu gagalamışlar o da kaçıp uzaklaşmış sonra yolda bir köpekle karşılaşmış.

 

Köpek onu görmüş ve diğer tarafa gitmiş. Çirkin ördek yavrusu şöyle düşünmüş “Öyle çirkinim ki köpek bile beni yemek istemiyor.”  Üzgün çirkin ördek yavrusu tekrar ormanda yürümeye başlamış, orada bir çiftçiye rastlamış oda yavruyu eşine ve çocuklarına götürmüş ama oradayken evde yaşayan kedi onu rahat bırakmamış bu yüzden çiftçinin evinden ayrılmış, derken ilk bahar gelmiş.

 

Her şey bir kez daha taze ve yemyeşilmiş, yürümüş, yürümüş ve sonra bir nehir görmüş. Tekrar su gördüğü için çok mutlu olmuş, suya yaklaştığında güzel bir kuğunun yüzdüğünü görmüş. Ona aşık olmuş, ördek kendinden utanmış ve boynunu aşığa indirmiş. Boynunu eğdiği zaman suda kendi yansımasını görmüş ve şaşırıp kalmış, artık çirkin değilmiş. Yakışıklı genç bir kuğuya dönüşmüş, artık kardeşlerinden niye farklı görüldüğünü anlamış, çünkü o bir kuğuymuş, onlarda ördek. Aşık olduğu o güzel kuğuyla evlenmiş ve hayatlarının sonuna kadar mutluluk içinde yaşamışlar.

Kategoriler: Hikaye Oku

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir