Ahmet amca, uzun yıllar öğretmenlik yaptıktan sonra emekli olmuş. Bugüne kadar biriktirdiği parasına emekli ikramiyesini de ekleyip bir köy yerinde bahçeli bir ev almış. Amacı sessiz sakin bir hayat yaşamakmış.

Fakat gelin görün ki  yeni taşındığı köydeki yaramaz çocuklar Ahmed öğretmenin evinin önünden geçerken çok fazla gürültü yapıyorlarmış. Bizim akıllı öğretmen eğer çocukları “çocuklar çok fazla gürültü yapıyorsunuz, daha sessiz olun” diye uyarırsa çocukların gürültü yapmayı bırakmayacağını gayet iyi biliyormuş. Bunun yerine aklına gelen bir fikri uygulamak istemiş.

 

 

Bir gün yine çocuklar kapısının önünden gürültü yaparak, bağırıp çağırarak geçerken onları durdurmuş ve çocuklara;

– Güzel çocuklarım eğer benim kapımın önünden geçerken daha fazla gürültü yaparsanız size her seferinde 3 lira vereceğim, demiş.

Çocuklar bu işe çok sevinmişler. Hem gürültü yapacaklar hemde bundan para kazanacaklarmış. Başlamışlar öğretmenin kapısının önünden geçerken daha çok bağırmaya. Öğretmen de her seferinde onlara 3 lira vermiş.

Bir süre sonra öğretmen çocukları durdurmuş ve çocuklar maddi durumum biraz kötüye gidiyor bundan sonra size 3 lira değil ancak 1,5 lira verebileceğim demiş.

Çocuklar bu işe biraz bozulmuşlar. Yine de para paradır diyerek gürültü yapmaya devam etmişler ve karşılık olarak 1,5 liralarını da almışlar.

Yine aradan bir süre geçmiş ve bizim öğretmen çocukları yine durdurmuş ve;

– Kusura bakmayın çocuklar maddi durumum çok kötüleşti bundan sonra size ancak 1 lira verebilirim, demiş.

Çocuklar iyice bozulmuşlar duruma ve bundan sonra kapının önünden geçerken artık canları gürültü yapmak istememeye başlamış. Yine de para paradır deyip biraz gürültü yapmışlar ve paralarını almışlar.

Yine bir süre geçtikten sonra öğretmen çocuklara;

– Çocuklar bundan sonra size ancak elli kuruş verebileceğim, demiş.

Çocuklar da sinirli bir şekilde;

– Bu kadarcık parayla çalışmayız, gürültü falan da yapmayız, demişler ve bir daha asla öğretmenin evinin önünden geçerken gürültü yapmamışlar.

 

Bizim akıllı öğretmen de hayalini kurduğu sessiz sakin günlerine kimseyi kırmadan kavuşmuş olmuş.

Kategoriler: Hikaye Oku

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir